پارک ملی بمو

7b951049-ed27-469e-9d83-d52c6ee415c6

نام انگلیسی:  Bamou national park
نام فارسی :  پارک ملی بمو

bakh(2)

موقعیت جغرافیایی

پارک ملی بمو در شمال شهر شیراز و در موقعیت جغرافیایی N2953 تا N2936 عرض شمالی و E5254 تا E5229 طول شرقی به مساحت ۴۸۶۷۸ واقع شده است.

پوشش گیاهی : گلهای رنگارنگ نظیر پامچال، لاله و شقایق شیراز، بادام کوهی، ارژن و بَنِه شناسایی شده است.

پستانداران : آهو، قوچ و میش، کل و بز، پلنگ، کفتار، گرگ و گربه وحشی

پرندگان : کبک، تیهو، کوکر، هما، عقاب طلایی و دال

fa7da40d-321a-4db0-88eb-f18cfd43dee8

کوه بمو در شمال شهر شیراز قرار دارد که از شهر به خوبی دیده می شود. قله کوه بمو بلندترین نقطه پارک ۲۷۰۰ متر بلندی دارد. در سال ۱۳۴۶ پنجاه هزار و در سال ۱۳۴۹ حدود ۴۸۰۰۰ هکتار مساحت داشت اما اینک حدود ۴۰۰۰۰ هکتار مساحت دارد و سه رشته کوه به موازات هم از شرق به غرب این پارک امتداد دارد. میزان بارندگی آن حدود ۴۰۰ میلی متر و زمستان ها این نواحی تا حدی سرد و معدل حرارت حداقل در قسمتی از سال از سه درجه کمتر است و تابستان درجه گرمایش به ۳۴ درجه می رسد. بهار پارک بمو از اواخر زمستان آغاز و گلها و گیاهان آن از جمله گلهای اشک یا لاله واژگون، گل سنگ های صخره چسب زرد و پامچال در آن پدیدار میشود. پوشش گیاهی کنونی بمو عمدتاً بوته زار و بیشتر شامل گون و درمنه است و در طول سالهای گذشته بیش از ۳۰۰ گونه گیاهی جمع آوری و شناسایی شده است. در پارک ملی بمو چشمه های فراوانی با پراکندگی مناسب روان است. از آب برخی از جشمه ها در گذشته در کشاورزی استفاده می شده است.

تاریخچه منطقه
محدوده‌ فعلی‌ پارک‌ ملی‌ بمو در سال‌ ۱۳۴۱ تحت‌ عنوان‌ منطقه‌ شکار ممنوع‌ با وسعتی‌ حدود ۱۰۰۰۰۰ هکتار توسط کانون‌ شکار ایجاد گردید. در سال‌ ۱۳۴۶ پس‌ ازتشکیل‌ سازمان‌ شکاربانی‌ و نظارت‌ بر صید منطقه‌ شکار ممنوع‌ به‌ منطقه‌ حفاظت‌ شده‌ وسپس‌ به‌ پارک‌ وحش‌ بمو تغییر نام‌ داد و بالاخره‌ در سال‌ ۱۳۵۴ با ایجاد سازمان‌ حفاظت‌ محیط زیست‌، این‌ منطقه‌ که‌ وسعت‌ آن‌ معادل‌ ۴۸۶۷۸ هکتار بود به‌ نام‌ پارک‌ ملی‌ بمو تغییرعنوان‌ داد.

477dabfd-5474-42a6-8fe4-647a4201ec98

موقعیت عمومی منطقه
پارک ملی بمو در شمال استان فارس و در شمال شرقی شهر شیراز در طول جغرافیایی  َ۲۹  ˚۵۲ تا     َ۵۶  ˚۵۲ و عرض جغرافیایی  َ۳۹  ˚۲۹ تا  َ۵۰  ˚۲۹  به وسیله جاده شیراز- اصفهان به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می گردد.  این منطقه دارای آب و هوایی نیمه خشک با بارندگی ۳۵۰ میلی متر سالیانه می باشد. فاصله آن تا شهر شیرازحدود۳۰ کیلومتر می باشد.

وسعت منطقه
۴۸۶۷۸ هکتار

c11bc069-3609-46af-b04e-001654e4a461

ویژگی ها و سیمای عمومی منطقه

حیات وحش منطقه
در پارک ملی بمو  تعداد ۳۲ گونه پستاندار، ۹۱ گونه پرنده، ۱۹ گونه خزنده و ۳ گونه دوزیست شناسایی شده است.
تنوع گونه های پستانداربه شرح ذیل می باشد:
۱گونه از راسته حشره خواران                      Insectivora
8 گونه از راسته خفاش ها                            Chiroptera
9 گونه از راسته جوندگان                            Rodentia
1 گونه از راسته خرگوش ها                          agomorpha
9 گونه از راسته گوشتخوران                       Carnivora
4 گونه از راسته زوج سمان                        Artiodactyla

پوشش گیاهی منطقه
گونه های گیاهی موجود درپارک ملی بمو به۳۵۰ گونه می رسد که در ۵۸ تیره گیاهی جای می گیرند. اهمیت وجودی حدود ۵۱ گونه از گیاهان انحصاری در پارک ملی بمو نشان ازغنی بودن ذخائر توارثی آن دارد و از نظر حفظ ذخائر ژنیتیکی جایگاه ویژه ای را اشغال می کند. تعداد گونه های درختی و درختچه ای درپارک زیاد نیست ولیکن تراکم و پوشش ایجاد شده توسط چند گونه درختی بادام و بَنِه نشانگر جنگلی بودن ارتفاعات پارک است. علاوه بر این، وجود تعداد کم گونه های مرغوب مرتعی که ارزش خوش خوراکی خوبی از نظر دامپروری داشته باشند نشان از تخریب واستفاده های بی رویه درطی سالهای گذشته دارد که تائیدی بر تخریب پوشش گیاهی منطقه می باشد. شمای عمومی پارک به جز مناطق صخره ای شامل پوشش گیاهان درختی ودرختچه ای مثل
Ebenus   stellata ,Astragalus   susianus,   Astragalus   Fasciculifolius,   Convolvulus   leiocalycinus ,   Convolvulus   acanthocladus ,   Ephedra   Pachyclada ,
می باشد که درتمام نقاط پارک خودنمایی می کنند و همواره به عنوان یکی از اعضای شرکت کننده درجامعه گیاهی محدوده پارک مطرح هستند. از مهمترین عناصر گیاهی غالب پارک باید به گیاهان زیر اشاره داشت:

Astragalus  susianus
Astragalus  gossypinus
Astragalus  rhodosemius
Astragalus  curviflorus
Astragalus  cephalanthus
Astragalus  fasciculifolius
Artemisia   aucheri
Achillea   eriophora
Helichrysum  leucocephalum
Scariola  orientalis
Cousinia  cylindracea
Acantholimon  schirazianum
Acantholimon   asphodelinum
Acantholimon   scorpius
Acantholimon   flexuosum
A canthophyllum  microcephalum
Gypsophila   virgata
Convolvulus   dorycnium

در هرحال مجموعه عناصر گیاهی متشکله تیپهای گیاهی پارک بمو از ۳۰۰ گونه تجاوز نمی کند که درعین حال غلبه واقعی با گیاهانی چون گون ها، جوخار، بومادران شیرازی، گاوچاق کن و گل بی مرگ گنویی و درمنه کوهی می باشد که در اشکوب فوقانی نیز گاهی با درختان و درختچه هایی چون بادام وبنه همراه می باشد. غالب گونه های تیره   Compositae به جز درمنه ها که در فصل پاییز مورد چرا قرارمی گیرند فاقد ارزش خوش خوراکی هستند و یا گیاهان تیره Labiatae به دلیل معطر واغلب بدبوبودن کمتر مورد توجه دام و حیات وحش قرارمی گیرند. گرچه گونه های گندمیان به نسبت خوب و زیاد است ولی اغلب یکساله  بوده و فاقد ارزش خوش خوراکی می باشند.

جاذبه های اکوتوریستی
وجود گونه های مختلف حیات وحش شامل پستانداران و پرندگان، چشم اندازهای بدیع طبیعی و آثار تاریخی موجود در پارک ملی از مهمترین جاذبه های گردشگری محسوب می گردد.

وضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی
در داخل محدوده پارک ملی بمو  روستا یا مرکز مسکونی وجود ندارد، ولی در حاشیه پارک ملی ۳۰ روستا و شهرهایی مثل شهر شیراز و زرقان وجود دارد. عمده فعالیتهای اقتصادی روستائیان و بومیان منطقه دامداری بوده و کشاورزی ازنوع باغداری با  کشت درختان انگورمی باشد.

9cc804cb-6957-4f97-87f4-3dd0c033e031

 

منبع: http://www.irandeserts.com

خاتون مهدی زاده

نوشته شده توسط zarghoon در جمعه, ۱۲ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۸:۰۰ ق.ظ

۵ نظر

نظر -9 - 0 از 5اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. +1

  خیلی متشکرم ازشماواقعا جالب بود!!!
  ولی ای کاش این اطلاعات مفید گیاهشناسی که شامل معرفی گونه های غالب ومورد اهمیت این پارک وتیپ وتیره آن هابود همراه باعکس ضمیمه این مقاله میشد تاحداقل اطلاعات دیداری مانیزدراین زمینه افزایش یابد.

 2. 0

  با سلام وعرض تشکر از خانم مهدی زاده و مدیریت سایت از درج این مقاله زیبا
  وجود پارک ملی بمو در کنار شهر زرقان با ارزش و از جهات مختلف با اهمیت است و وظیفه همشهریان و مسئولین شهر است که در حفظ و نگهداری آن با سازمان محیط زیست همکاری داشته باشند اما متاسفانه به دلایل مختلف این طبیعت با ارزش آسیب های فراوانی دیده که بعضا جبران ناپذیر است که اهم آن عبارتند از
  ۱- بدلیل نزدیکی این پارک به مناطق پر جمعیت استان شکار غیر مجاز حیوانات وحشی آن باعث شده آمار آنها همه ساله در حال کاهش باشد ونسل بعضی از این گونه ها نیز در این پارک منقرض شود
  ۲-حفر تعداد زیادی چاه در اطراف این پارک باعث شده که چشمه های آن خشک یا بسیار کم آب شوند که این مهم جان حیوانات را به شدت تهدید می کند
  ۳- به علت نداشتن پرسنل و امکانات کافی عملا امکان کنترل پارک وجود ندارد ونداشتن یک آتش نشانی توانمند باعث شده آتش سوزی های گسترده در فصل گرما رخ دهد و گونه های گیاهی را به شدت تهدید نماید(به طور مثال داشتن حد اقل یک هلی کوپتر می تواند کمک زیادی نماید)

  ۴-قانون قابل اجرایی برای حفاظت از جان واقدامات محیط بانان وجود ندارد بعضا مشاهده گردیده که بعضی از محیط بانان در در گیری با شکارچیان کشته شده اند و در جایی هم که شکارچی کشته شده قانون محیط بان را به مرگ محکوم کرده است

  1. +1

   جناب آقای نعمت الهی سلام علیکم
   به نکات جالب و ارزشمندی اشاره کرده‌اید بنده در مطلبی با عنوان«ضرورت راه‌اندازی سازمان مردم نهاد حفاظت از محیط زیست /چرا از طبیعت دل‌انگیز زرقان استفاده نمی‌کنیم؟»
   پیشنهاد کرده‌ام:چقدر خوب است که سازمان مردم نهادی به همت دوستان و عزیزان جوان زرقانی برای حفاظت و صیانت از طبیعت خدادادی زرقان و اطراف آن تشکیل شود و اهدافی همچون حفظ و نگهداری از محیط زیست، راه‌اندازی تورهای کوه‌نوردی و پیاده‌روی، آشنایی با منابع طبیعی و خدادادی زرقان، پاک کردن محیط زیست از آلودگی‌های صنعتی، کاشت درخت و حفظ و نگهداری از آن، برای این سازمان مردم نهاد تعریف شود.

 3. +1

  با سلام ادب و احترام
  مطلب زیبا و پر محتوایی است.

 4. 0

  ولی در کل این منطقه بزودی نابود میشه و خالی از جانوران

 5. +2

  جنابان نعمت الهی
  در مورد سازمان مردم نهاد، تشکلی بنام انجمن میراث و محیط زرقان تا بحال در زمینه مسایل زیست محیطی زرقان با اداره کل محیط زیست و تشکلهای زیست محیطی استان در ارتباط بوده و همکاری داشته که با توجه به گرفتاریهای بنده و عدم همکاری دوستداران محیط زیست در مرحله ثبت و تنظیم اساسنامه متوقف مانده است. اگر چنانچه دوستداران محیط زیست همکاری کنند اینجانب سرپرستی را به یکی از همشهریان که علاقمند باشند واگذار نموده و راهنمایی و همکاری لازم را خواهم نمود. قبلاً بارها اینموضوع را با مدیر فرهنگسرا در میان گذاشته ام.

نظر -9 - 0 از 5اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه